Láz
Sokan azt gondolják a lázról, hogy káros dolog, melyet azonnal meg kell szüntetni. Pedig a láz a szervezet természetes védekező rendszerének része, hiszen a test saját hőmérsékletének emelésével igyekszik legyőzni a kórokozókat. A magasabb testhőmérséklet jelentősen lassítja egyes baktériumok és vírusok szaporodását, ezáltal csökkenti azok károsító hatásait. Ezzel egyidőben fokozódik a szervezet védelmét biztosító immunanyagok termelése. A láz tehát eredendően hasznos jelenség, amelynek teljes megszüntetése nem feltétlenül szükséges. A láz természetes velejárója a pulzusszám emelkedése. A láz emelkedésére durva megközelítésben a pulzusszám emelkedéséből is következtethetünk: általános szabályként elmondható, hogy a testhőmérséklet 0,5ºC-os emelkedése a pulzusszámot kb. 10-el emeli. Tehát egy 38,5º C lázas ember pulzusszáma durva megközelítésben 92-120 körül van percenként. A magas láz a keringést ugyan megterheli, ezt azonban az egészséges szervezet jól tolerálja.
Krónikus betegségben nem szenvedők esetében a lázat 38ºC fok alatt nem kell csillapítani. Tartósan magas láz /39ºC fok feletti/ a szívbetegek esetében keringési túlterhelést idézhet elő, a csecsemők esetében a lázgörcs hajlamot fokozhatja, ezért esetükben a lázat csillapítani kell, és különösen fontos a lázcsillapítás szabályainak ismerete.
Hónaljban mért testhőmérséklet értékelése:
36-37ºC között normális testhőmérséklet
37-37,5ºC hőemelkedés
37,5-38ºC láz
38-39ºC magas láz
39ºC felett igen magas láz
Lázcsillapítás történhet gyógyszerrel, illetve a régóta ismert, alkalmazott hőelvonásos módszerekkel (hűtőfürdő, a tusolás, testborogatás). A fizikális lázcsillapítást 38°C fölötti testhőmérséklet csökkentésére a gyógyszeres lázcsillapítás kiegészítőjeként alkalmazzuk.
Lázcsillapítás szabályai:
- A mérsékelt láz hasznos, ezért nem kell csillapítani.
- Amennyiben a láz nem tolerálható rossz közérzetet okoz, a lázcsillapítás céljából elsősorban Paracetamol adható ( 4 óránként 1-2 tabletta, maximum 8 tabletta/nap), de hasznos lehet Ibuprofen is. Magasabb láz esetén az Algopyrin (4 óránként 1-2 tabletta, maximum 8 tabletta/nap) jól bevált szer. Ne feledjük, hogy nem cél azonban a teljesen normális hőmérséklet elérése.
- Amennyiben a láz 39ºC fölé emelkedik, javasolt a gyógyszeres lázcsillapítás, és ennek eredménytelensége esetén kiegészíthetjük ezt a fizikai lázcsillapítás módszereivel, mint hűtőfürdő, hűtőborogatás.
- A láz jelentkezése önmagában az esetek többségében nem indokolja az azonnali orvoshoz fordulást. Orvos felkeresése javasolt:
-
- erős fejfájás, tarkó merevség, fénykerülés,
- légzési nehezítettség, fulladás,
- bőrön észlelt kiütések, bevérzések,
- 2 napnál tovább tartó magas láz,
- magas lázzal járó hányás-hasmenés esetén, ha a megfelelő folyadékpótlás nem kivihető.
-
- Lázas beteg folyadékigénye megnő, ezért nem meleg, hanem langyos teával bőven itassuk,
- Lázas betegnél étrendjében emelni kell a szénhidrátok bevitelét, csökkenteni kell a nehezen emészthető ételek adását, mert az érzékeny bélenzimek működésének károsodása miatt hányás, hasmenés alakulhat ki. Főleg a tejbontás szenved zavart, ezért a tejes ételeket lehetőleg kerüljük lázas betegség alatt.
Általános tudnivalók:
A hűtőfürdőztetés módja: A lázas beteg számára kellemes hőmérsékletű /37 fokos/ fürdővizet készítsünk, és ebbe ültessük bele /mellkasa ne kerüljön víz alá/. A vizet fokozatosan hűtsük le 29-31°C-ra. (langyosra) a lábhoz lassan csorgatott hideg vízzel, miközben a kádban levő vizet folyamatosan keverjük. A szabadon maradó testfelületet az összekeveredett vízzel locsolhatjuk. A vízben 5-10 percig tartsuk a beteget.
Törzsborogatásnál az eljárás a következő: Lepedőt vizezzünk be, majd csavarjuk ki annyira, hogy csak nedves maradjon. Várjunk egy kis időt, hogy a lepedő szobahőmérsékletűre melegedjen fel. A fej kivételével az egész testet begöngyöljük az állottvizes borogatással, melyet 10 percenként cserélgetünk, amíg 38 °C alá nem csökken a testhőmérséklet. Célszerű, ha a lepedő alá vízhatlan anyagot (nylont) teszünk, a vizes borogatás fölé száraz ruhát borítunk, hogy az ágynemű ne legyen nedves.
Érdekességek:
- Az ókori rómaiak lázcsillapítónak használták a céklát, de a lázcsillapítást elősegíti az ananász fogyasztása is.
- A fehér fűz gyógyhatása már a XVII. század óta ismert, szalicil-tartalmának köszönhetően elsőrendű láz- és fájdalomcsillapítónak tartották. forras(121)